David: U Knoflíčků čistím a krémuju boty

Davidův první cíl v rámci služby Tranzitní program byl jasný. Chtěl si najít praxi, kam bude docházet v průběhu školního roku, ale nevěděl, co by chtěl na praxi dělat. K tomu, abychom se alespoň trochu dozvěděli, kterým směrem se bude konkrétní činnost ubírat, nám pomohli nástroje - Co mám rád, Co rád dělám doma, ve škole a ve volném čase. Díky nim si David vytvářel představu o tom, které aktivity ho baví, zajímají a chce si je prakticky vyzkoušet na běžném pracovišti. Zlomem v rozhodování ve výběru činnosti však byla společná schůzka  Davida s lidmi kolem něj, kteří ho dobře znají. Vnesli nové nápady a rozšířili ty, o kterých už přemýšlel. Důležité bylo, že ho pozitivně naladili a podpořili ho v jejich realizaci. Co dělal David na praxi, si můžete přečíst níže v jeho hodnocení zkušeností ze spolupráce v Tranzitním programu.

Při plánování dalších cílů naší spolupráce jsme vycházeli z nástrojů Moje sny. To, že David přemýšlel, co by si přál a chtěl v dalším roce (delší časový úsek byl pro něj zatím těžko představitelný), byl začátek přemýšlení o tom, co pro to může udělat již nyní a jakou podporu při tom bude potřebovat, tak aby svého cíle mohl dosáhnout. A jak to celé dopadlo?

Davide, kam chodíš na praxi a co na ní děláš?

Chodím na praxi ke Knoflíčkům. Já tam přijdu a koukám na Magdu (moje asistentka). Magda je tam pro to, aby mě pomohla oblíknout do pláště a kdybych náhodou cestou potkal opilého pána. U Knoflíčků čistím a krémuju boty.

Jak vznikl nápad, že budeš hledat praxi v opravně obuvi?

Na společné schůzce s mámou, paní učitelkou Valákovou a s konzultantkou Alenou Kadlčkovou.

Co jsi musel udělat proto, abys získal praxi v opravně obuvi?

Napsat email Knoflíčkům, potom jsem se tam šel podívat a potom jsem tam začal krémovat boty.

Co ses během spolupráce v Tranzitním programu naučil?

Potkal jsem svého kamaráda Františka a šli jsme společně do ZOO k hrochům a ke slonům. Připravoval jsem se na další školu a hledal jsem ji na internetu.

Co se ti v Tranzitním programu líbilo?

Líbilo se mi, jak jsme jeli na výlet na Slapy. Viděl jsem, jak se vyrábějí nakládané hermelíny. A taky jsme byli v Letohrádku Vendula, kde se mi líbil malý pán v zeleném tričku a taky kluk, co ležel v posteli.

Nejvíce se mi líbilo, jak jsem krémoval boty. Líbil se mi Jarní bazárek, jak pro mě přijeli rodiče, a táta se koukal, jak krémuju boty. Mám rád Magdu a rád na ni vzpomínán.

Jak tyto poznatky v budoucnu využiješ? Máš nějaký nápad?

Chtěl bych v nový škole leštit boty.