Kampaň za pátý stupeň pokračuje!

Kampaň Asistence, o.p.s. za zavedení pátého, individualizovaného stupně příspěvku pokračuje i v novém roce! Budeme oslovovat naše politiky, chystáme happeningy a sbíráme podpisy pod online výzvu www.patystupen.cz. Také publikujeme příběhy lidí, kterým ani v současnosti nejvyšší příspěvek na péči nestačí. Jedním z nich je i Kuba Dostál, který říká:

Osobní asistenci využívám v podstatě 24 hodin denně. Asistenta potřebuji úplně na všechno. Navíc mám často epileptické záchvaty, takže i proto potřebuju mít pořád někoho u sebe. Dostávám příspěvek na péči v nejvyšším, tedy čtvrtém stupni. 19 200 Kč, které takto měsíčně od státu dostávám, se rozdělí na cca polovinu pro profesionálního asistenta, kterého využívám zhruba 20 hodin týdně, a druhou polovinu pro neformální pečující, kterou je moje matka Emma. Ta o mě pečuje zbylých cca 150 hodin týdně a jiný příjem nemá. Tento stav je ale neúnosný. Potřebuji, aby mi více asistovali profesionálové, ale bohužel si to z ekonomických důvodů zatím nemůžu dovolit. Občas nám sice nějaké peníze pošlou různé nadace a pomáhají dobrovolníci, ale to nestačí.
Chtěl bych toho dělat víc. Rád se třeba koupu v rybníce, ale na to potřebuju pomoc kromě mámy ještě dalšího člověka. Sami to už nezvládnem. Kdybych měl dost peněz na osobní asistenty, nebylo by to všechno na mámě. Ta by mohla také žít svůj život.

Je mi 22 a chtěl bych se více stýkat s vrstevníky, ne trávit většinu času s mámou. Vím, že by po těch letech nepřetržité pomoci potřebovala také nějakou dovolenou.

Proto plně podporujeme návrh Asistence na zavedení pátého, individualizovaného příspěvku na péči pro lidi s nejtěžším postižením.

Podpořte i Vy naši výzvu na www.patystupen.cz!

Autor fotografie: Štěpán Lohr