Píšeme ministrovi: STOP zdražování sociálních služeb

HNED!! PÍŠEME ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi na mail marian.jurecka@mpsv.cz
a zveme k tomu další lidi.

CO PÍŠEME? Buď vlastní zkušenost nebo něco v tomto duchu:
Vážený pane ministře Mariane Jurečko,
obracím se na Vás, abyste ustoupil od plánovaného zvýšení maximálních úhrad za sociální služby zejména těch terénních. Způsobilo by totiž zhoršení dostupnosti pomoci lidem s postižením a seniorům, kteří ji potřebují v největším rozsahu. A to jistě není cílem Vašeho působení v čele rezortu práce a sociálních věcí.
Zvažte, prosím, nejprve vytvoření individualizovaného systému příspěvků na péči a pak teprve přistupujte k případnému zvyšování maximálních úhrad. Držte se vládního předsevzetí, že vaše kroky a reformy nebudou mít negativní dopad na životy těch nejpotřebnějších.
Děkuji a přeji Vám pěkný den.

PROČ? Od 1.3. má vstoupit v platnost vyhláška zvyšující maximální platby za sociální služby. Dotkne se to i lidí, kteří nemají dost prostředků na úhrady ani v současnost. Nejvyšší příspěvek na péči postačuje na pět hodin pomoc denně za 130 Kč / hodinu. MPSV hodlá zvýšit cenu na 145 Kč/ hodinu. Nikdo ale neřeší, kde na to lidé s nejvyšší potřebou pomoci mají vzít peníze. Nefunkční systém je vytlačuje z domovů do pobytových sociálních služeb ústavního charakteru, kam ale dobrovolně nechtějí. A v této situaci MPSV navrhuje uvolnit maximální ceny za služby, aniž by mělo připraven systém kompenzací nebo tolik dlouhodobě očekávánou systémovou změnu příspěvků na péči.